Sıkça Sorulan Sorular

Yarışma'nın amacı nedir?

Yarışma'nın amacı Kocaeli genelindeki 4. Sınıf öğrencilerini eğlenceli bir rekabet ortamında bir araya getirmek ve Kocaeli ilinde zekâ oyunları kültürünü yaygınlaştırmak. Zekâ Oyunlarının zekâ gelişimine olan katkıları yurt dışında ve Türkiye’de yapılan çeşitli araştırmalarla ispatlanmıştır. Öğretme ve öğrencilerin zekâ oyunları ile tanıştırılması yanı sıra, yetenekli öğrencilerin tespit edilmesi de amaçlanıyor. 

Yarışmaya 3. sınıfa giden öğrenciler de katılabilir mi?

Hayır, Yarışma bu sene sadece 4. sınıflar için yapılmaktadır, başka sınıflardan öğrenci kabul edilmeyecektir. İlerleyen yıllarda daha geniş veya farklı hedef kitleleri için benzer yarışmalar yapılabilir. 

Öğretmen olarak yarışmaya öğrencilerimle katılmak için ilk olarak ne yapmak gerekiyor?

İlk adım olarak 13 Mart 2023’den 27 Mart 2023 tarihine kadar aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr web sitesinden başvuru yapmanız gerekiyor. İlk aşamada öğrenci isimlerini bildirmenize gerek yok, öğretmen bilgileri yeterli olacaktır. Başvuru sadece öğretmen tarafından yapılabilir. 

Yarışmaya başvurduktan sonra ne olacak?

Başvurusunu tamamlayan öğretmenler 27 Mart - 31 Mart 2023 tarihlerinde online olarak yapılacak olan, tanıtım seminerine bekleniyor olacaktır. Başvurular alındıktan sonra size yarışma için çalışma kitapçıkları gönderilecek. Bu çalışma kitapçıkları ile öğrencilerinizi Eleme Sınavı'na hazırlayabilirsiniz. Sadece başvuru yapan öğretmenlere çalışma kitapçığı ve Eleme Sınavı gönderilecektir. 

Eleme Sınavı'nı nasıl yapmam gerekiyor?

Eleme Sınavı size PDF dosyası olarak gönderilecek, Sınav'ı öğretmen olarak siz uygulayacaksınız. Sınav dosyasında Sınavı Uygulama Yönergesi de yer alacak. 

Eleme Sınavı'na kaç öğrencim katılabilir?

Eleme Sınavı’nı istediğiniz sayıda öğrenciye uygulayabilirsiniz ancak çalışma kitapçıkları sizlere sınırlı sayıda (başvuran öğretmen sayısına göre belirlenecek) gönderilecektir. Dilerseniz çalışma kitapçıklarını fotokopi ile çoğaltabilirsiniz. Eleme Sınav'ını uyguladığınız öğrencilerden en yüksek puanı alan 2 öğrenciniz Final Sınavı'na katılmaya hak kazanacaktır. Yani, her 4. sınıf şubesinden 2 öğrenci finale katılabilecektir. 

Final Sınavı başvuruları nasıl yapılacak?

Eleme Sınavı'nı uygulayıp, şubenizden 2 öğrenci seçtikten sonra, 22-26 Mayıs 2023 tarihleri arasında, aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr web sitesinden seçilen öğrenci bilgileriyle Final Sınavı başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurular sadece öğretmen tarafından yapılabilir.

Final ne zaman ve nerede yapılacak?

Final Sınavı belirlenen sınav merkezlerinde 10 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılacaktır.

Final Sınavı kaç kişi ile yapılacak?

Final Sınavı'na 1250-1500 arası öğrencinin katılması hedefleniyor. 


Yarışmayı kimler gerçekleştiriyor?  

Aklınla 1000 Yaşa Zeka Oyunları Yarışması, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirilmektedir. İçerik ve değerlendirme ise Türkiye Zeka Vakfı tarafından, Türkiye Zeka Oyunları Federasyonu standartlarında yapılmaktadır.     


Öğrencilerin Final Sınavı'na gelirken yanlarında getirmeleri gerekenler neler?

Öğrencilerin kimlik kartı ve öğrenci belgesi getirmesi yeterlidir.  

Öğrencilerimizi Final Sınavı’na nasıl hazırlayabiliriz?

Final Sınavı için aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr web sitesinde, Final Sınavı’nda çıkacak soru türlerinin bulunduğu Yönerge Dosyası yayınlanacaktır. 

Yarışmada hangi ödüller verilecektir?

  1. Öğrenci Ödülleri:

Birinci                                 : Dizüstü Bilgisayar

İkinci                                   : Notebook

Üçüncü                                : Tablet

Mansiyon (4. ve 10. arası) : Akıllı Saat

 

*Yarışmaya katılan öğrencilere sürpriz hediyeler verilecektir.

 

  1. Öğretmen Ödülleri
    Akıllı Saat

*İlk 10’da öğrencisi olan öğretmenlere verilecektir.

 

  1. Okul Ödülleri

Masaüstü Bilgisayar ve Yazıcı

*İlk 3’de öğrencisi olan okullara verilecektir.


Yarışmaya katılım ücretli mi?

Hayır, Yarışma tamamen ücretsiz olup Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirilmektedir.