Sıkça Sorulan Sorular

Yarışmanın amacı nedir?

Yarışmanın amacı Kocaeli genelindeki 4. Sınıf öğrencilerini eğlenceli bir rekabet ortamında bir araya getirmek ve Kocaeli ilinde zeka oyunları kültürünü yaygınlaştırmak. Zeka Oyunlarının zeka gelişimine olan katkıları yurtdışında ve Türkiye’de yapılan çeşitli araştırmalarla ispatlanmıştır. Öğretme ve öğrencilerin zeka oyunları ile tanıştırılması yanı sıra, yetenekli öğrencilerin tespit edilmesi de amaçlanıyor.

Yarışmaya 3. sınıfa giden öğrenciler de katılabilir mi?

Hayır, yarışma bu sene sadece 4. sınıflar için yapılmaktadır, başka sınıflardan öğrenci kabul edilmeyecektir. İlerleyen yıllarda daha geniş veya farklı hedef kitleleri için benzer yarışmalar yapılabilir.

Öğretmen olarak yarışmaya öğrencilerimle katılmak için ilk olarak ne yapmak gerekiyor?

İlk adım olarak 4 Kasım'dan 24 Kasım tarihine kadar aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr web sitesinden başvuru yapmanız gerekiyor. İlk aşamada öğrenci isimlerini bildirmenize gerek yok, öğretmen bilgileri yeterli olacaktır. Başvuru sadece öğretmen tarafından yapılabilir.

Yarışmaya başvurduktan sonra ne olacak?

Başvurusunu tamamlayan öğretmenler 28 Kasım tarihlerinde tanıtım seminerine bekleniyor olacaktır. Başvurular alındıktan sonra size yarışma için çalışma kitapçıkları gönderilecek. Bu çalışma kitapçıkları ile öğrencilerinizi eleme sınavına hazırlayabilirsiniz. Sadece başvuru yapan öğretmenlere çalışma kitapçığı ve eleme sınavı gönderilecektir.

Eleme sınavını nasıl yapmam gerekiyor?

Eleme sınavı size PDF dosyası olarak gönderilecek, sınavı öğretmen olarak siz yapacaksınız. Sınav dosyasında sınavı uygulama yönergesi de yer alacak.

Eleme sınavına kaç öğrencim katılabilir?

Eleme sınavını istediğiniz sayıda öğrenciye yapabilirsiniz ancak çalışma kitapçıkları sizlere sınırlı sayıda (başvuran öğretmen sayısına göre belirlenecek) gönderilecektir. Dilerseniz çalışma kitapçıklarını fotokopi ile çoğaltabilirsiniz. Eleme sınavını uyguladığınız öğrencilerden en yüksek puanı alan 2 öğrenciniz yarı finale katılmaya hak kazanacaktır. Yani, her 4. sınıf şubesinden 2 öğrenci yarı finale katılabilecektir.

Yarı final başvuruları nasıl yapılacak?

Eleme sınavını uygulayıp, şubenizden 2 öğrenci seçtikten sonra, 17 - 21 Şubat 2020 tarihine kadar, aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr web sitesinden seçilen öğrenci bilgileriyle yarı final başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurular sadece öğretmen tarafından yapılabilir.


Yarı final ne zaman gerçekleşecek?

Yarı final 14 Mart 2020 tarihinde çeşitli sınav merkezlerinde yapılacak. Saat ve yer bilgisi sizlere, başvurunuzda alınan telefon numaranız üzerinden SMS ile gönderilecektir.

Yarı final kaç kişi ile yapılacak?

Yarı finale 1.500 öğrencinin katılması hedefleniyor.

Yarı finale öğrencilerimizi nasıl hazırlayabiliriz?

Yarı final için aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr web sitesinde, yarı finalde çıkacak soru türlerinin bulunduğu Yönerge Dosyası yayınlanacaktır. Aynı zamanda eleme sınavından önce gönderilen çalışma kitapçığından da faydalanabilirsiniz.

Yarı finalden sonra ne olacak?

Yarı finalde 300 öğrenci finale katılmaya hak kazanacak. Yarı finalden sonra sonuçlar aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr web sitesinde yayınlanacak.

Final ne zaman ve nerede yapılacak?

Final 4 Nisan 2020 tarihinde. Yer bilgisi web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Yarışmalara öğrenci dışında misafir gelebilir mi?

Yarı final çeşitli okulların sınıflarında gerçekleşecek, sınıflara misafir kabul edilmeyecektir.
Final yarışması ise daha büyük bir organizasyon olarak gerçekleşecek ve misafirlere açık olacaktır. Final organizasyonunda misafirler yarışmayı izleyebilecek ve çeşitli aktivitelere dahil olabilecektir.

Yarışmayı kimler gerçekleştiriyor?  

Aklınla1000yaşa yarışması Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirilmektedir. İçerik ve değerlendirme ise Türkiye Zekâ Vakfı tarafından, Türkiye Zeka Oyunları Federasyonu standartlarında yapılacaktır.    


Öğrenciler yarı final ve finale gelirken yanlarında getirmeleri gerekenler neler?

Öğrencilerin Kimlik kartı ve öğrenci belgesi getirmesi yeterlidir. 

Öğrencilerimizi finale nasıl hazırlayabiliriz?

Final için aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr web sitesinde, finalde çıkacak soru türlerinin bulunduğu Yönerge Dosyası yayınlanacaktır.

Yarışmada hangi ödüller verilecektir?

Öğrenci Ödülleri
Birinci:                                       Robotik Set (EV3 Lego Mindstorms Education)
İkinci:                                         Robotik Set (EV3 Lego Mindstorms)
Üçüncü:                                     Robotik Set (Lego Wedo 2.00 Temel Set)
Mansiyon (4. ve 10. arası) :    Robotik Set (Make Block Mbot Kiti)

Yarı finale katılan bütün öğrencilere sürpriz hediyeler verilecektir.

Öğretmen Ödülleri
Akıl ve Zekâ Oyunları Seti


Yarışmaya katılım ücretli mi?

Hayır, yarışma tamamen ücretsiz olup Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirilmektedir.